Dronai žudikai

Karinis dronas
Šiandien daugeliu mūsų dronai asocijuojasi su smagiu ir nekaltu žaislu, tinkančiu žaidimams miesto parke ir nauja “kieta” galimybe socialiniuose tinkluose surinkti daug like’ų įkėlus miesto saulėlydžio akimirką iš paukščio skrydžio. Žinoma yra ir tokių, kurie iš šios veiklos užsidirba duonai, tačiau daugumai mūsų tai tik žaislas, šiek tiek modernesnė vaikystėje turėtos elektrinės mašinytės versija.

Dronų pirmtakai, kaip ir daugelis kitų išradimų, visų pirmiausia buvo pradėti naudoti kariniams tikslams, kurių metu jie vykdė stebėjimo, žvalgybos ir.. žudimo užduotis.

Predatoriaus gimimas

Bandymai bepilotes skraidykles pritaikyti karyboje žinomi dar Pirmojo pasaulinio karo pabaigoje, o pažangesni bepiločių skraidyklių taikymai prasidėjo nuo Antrojo pasaulinio karo. Dar 1944 metais amerikiečių bombonešis “B-24 Liberator” buvo perdarytas taip, kad jį būtų galima valdyti radijo bangomis. Jis buvo skirtas naikinti taikiniams, kurių įprastos bombonešių bombos neįveikdavo. Tik suprojektuotas jis buvo taip, kad grįžti ir nutūpti pakilimo vietoje jis nebegalėjo. To ir nereikėjo – bombonešis buvo paverstas skrendančia bomba, kuri detonuojama prieš pat susidurimą su taikiniu.

Tokių ir panašių bepiločių pritaikymo būtą ir daugiau, nors ir ne visi jie buvo sėkmingi. Tačiau tikrasis lūžis dronų pritaikyme įvyko tuomet, kai dronuose pradėtos montuoti video kameros, vaizdą fiksuojančios ir perduodančios gyvai.

Įvairių šalių karinių dronų modifikacijas jau sunku suskaičiuoti, vis dėlto lyderiu čia išlieka JAV. Bene labiausiai žinomas karinis dronas yra JAV karinių oro pajėgų nuo 1995 m. naudojamas karinis bepilotis iškalbingu pavadinimu “MQ-1 Predator”. Šis bepilotis dronas gali nuskristi 740 km iki tikslo, stebėti jį 14 valandų ir grįžti atgal į bazę. Maksimalus skyržio aukštis 7,6 km., maksimalus krovinio svoris 204 kg. Kadangi drone įdiegta palydovinė valdymo ir vaizdo perdavimo sistema “MQ-1 predator” iš pradžių buvo naudojamas stebėjimo funkcijoms. Galimybė ištisas valandas nepastebimai sklęsti virš priešo teritorijos ir transliuoti aukštos kokybės vaizdus, droną valdant iš bazės kitoje žemės pusėje, buvo pažangi ir naujas taktines galimybes atverianti technologija, todėl šiai dronų programai buvo negailima lėšų.

Dronų valdymo pultas
Dronų valdymo pultas žemėje

Netrukus buvo imtasi bandymų droną apginkluoti koviniais ginklais – pradėti bandymai su įvairaus tipo ginklais tame tarpe oras-žemė raketomis “Hellfire”.

Dronų apginklavimo programa buvo baigta 2001 metais, o iškart po rugsėjo 11 atakų, “Hellfire” raketomis ginkluoti dronai buvo pasiųsti pirmosioms misijoms Afganistane. Taip „MQ-1 Predator“ tapo pirmuoju smogiamuoju dronu dar naujojo tūkstantmečio pradžioje.

Kadangi Predator programa yra įslaptinta, viešai prieinama informacija yra ribota. Londone įsikūrusios nepriklausomos naujienų aganetūros TBIJ žurnalistiniame tyrime skelbiama, kad JAV centrinė žvalgyba su bepiločiais dronais iki 2016 m. vien Pakistane  įvykdė 421 puolimą, kurių metu žuvusių žmonių skaičius siekia 3989. Ir ši statistika vien tik iš operacijų ataskaitų Pakistane. Žinant kad dronai intensyviai dalyvauja misijose Afganistane, Somalyje, Jemene galima nesunkiai nuspėti, kad bendras dronų operacijose žuvusių žnonių skaičius yra daug didesnis. Dėl to šiuos dronus pagrįstai galime vadinti dronais žudikais.

Vėliau 2007 m. “Predator” pagrindu buvo sukurtas tobulesnis bepilotis “MQ-9 Reaper”, kuris daugeliu aspektų buvo pranašesnis už brolį „Predator“ – ilgesnis skrydžio laikas, didesnė maksimalaus krovinio krovinio masė, didesnis maksimalus skrydžio aukštis ir greitis.

Kad ir kokiomis modernuomis technologijomis yra apginkluoti šie dronai, jie nėra nesunaikinami. JAV karinių oro pajėgų 2009 metų ataskaitoje pateikiama, kad per visą dronų operacijų istorja buvo prarasta 70 „MQ-1 Predator“. Iš jų 15 prarasti dėl įrangos, oro salygų ar operatoriaus klaidos, 45 buvo numušti priešo, o kiti 10 buvo prarasti vykdant kitas operacijas.

Įspūdingos ir šių bepiločių kainos. Vieno „MQ-1 Predator“ verte yra apie 4 mln. JAV dolerių, tuo tarpu naujesnio įpėdinio “MQ-9 Reaper” kaina siekia 13.77 mln. JAV dolerių. Ir tai yra kainos pačių bepiločių orlaivių, neskaitant visos žemės ir palydovinės kontrolės įrangos.

Tačiau, palyginti su beveik panašias funkcijas galinčiu atlikti naikintuvu F-16, koviniai dronai vis vien pigesni, atsižvelgiant tiek į gamybą, tiek į jų eksploatavimą. Dronų skraidymo valandų skaičius didesnis, o žemėje pasiliekantys pilotai niekada nenukentės, jei dronas patirs avariją ar bus numuštas.

Komentarai

Komentarų nėra. Būk pirmas!


wpDiscuz