Kaip pasirinkti tinkamą droną

Kaip pasirinkti drona

Pastaraisiai metais skraidantys robotai – dronai, ypač išpopuliarėjo. Dronų kainos svyruoja nuo keliasdiašimties iki kone tūkstančio eurų. Tad kaip pasirinkti droną, kad vėliau netektų gailėtis įsigijus pirkinį, kuris neatinka jūsų lūkesčių? Pateikiame esminius kriterijus, kuriuos turi žinoti kiekvienas renkantis skraidantį droną.

Vaizdo kamera

Prieš pradedant kalbėti apie dronus su kameromis, verta paminėti, kad ne visi dronai būtinai turi turėti fotografavimo ar filmavimo kamerą. Yra paprastų dronų, kurie neturi vaizdo fiksavimo galimybės. Tokie dronai dažniausiai skirti skraidymui tiesioginio matymo zonoje ir yra skirti vaikams, nes yra nesudėtingos konstrukcijos ir pigūs.

Tačiau dronas be vaizdo kameros netenka pusės savo žavesio ir panaudojimo galimybių, todėl vaizdo kameros montuojamos į didžiąją daugumą šiuolaikinių skraidyklių.

Dronai su kamera yra dviejų tipų:

  • su gamykliškai įmontuotomis vaizdo kameromis;
  • be gamykliškai sumontuotų vaizdo kamerų, su galimybę vaizdo kamerą prisijungti pačiam;

Dronai su gamykliškai įmontuotomis kameromis
Jeigu ieškote drono, kurį būtų galima naudoti vos tik įšėmus iš dėžės, tam labiausiai tiks dronai su gamintojo gamykliškai įmontuota vaizdo kamera. Gamykliškai komplektuojamos vaizdo kameros dažniausiai būna tvirtai įmontuotos į korpusą tuo pačiu užtikrinant, kad kameros matomumas būtų maksimaliai geras, bei pasirūpinta, kad kamera „draugautų“ su skraidyklės programine įranga.
Tokių dronų vaizdo kokybė priklauso nuo vaizdo kameros. Pigiausi dronai geriausiu atveju turės VGA raiškos kamera, bet kokybiško vaizdo tikėtis neverta. Todėl reikėtų rinktis droną su kamerą, kuris sugebėtų vaizdą fiksuoti bent 720p raiška (1280×720).
dronai su kamera

Tačiau nereikėtų pasikliauti vien tik gamintojo specifikacijų duomenimis, kadangi skirtingų gamintojų vaizdo kokybė gali skirtis ženkliai, net jei abu deklaruoja vienodus vaizdo parametus. Todėl visuomet reikėtų peržiūrėti palyginimo testus ir realiai užfiksuotus kadrus, kad vaizdo kokybe įsitikintumėte patys.

Dronai su papildomai prijungiamomis vaizdo kameromis
Tokie dronai neturi korpuse įmontuotos vaizdo kameros. Vietoje to, yra numatytos jungtys populiarausių vaizdo kamerų, tokių kaip GoPro, tvirtinimui. Šie dronai turi savų privalumų ir trūkumų. Natūralu, kad sraidyklės be kamerų yra pigesnės, tačiau papildomai reikės įsigyti vaizdo kamerą, kurių kainos vidutiniškai prasideda nuo 100 eurų. Kalbant apie privalumus, dronų su papildomai prijungiamomis vaizdo kameromis privalumas yra tas, kad galima panaudoti jau turimą vaizdo kamerą arba nesunkiai prijungti kitą kamerą, nekeičiant viso drono.

Kameros stabilizatorius (gimbalas)

Jei norėsite su dronu fotografuoti ar filmuoti kokybiškai, vien geros vaizdo kameros neužteks. Dronai net skrisdami geromis oro sąlygomios šiek tiek vibruoja ir sukinėjasi apie savo ašį, dėl to vaizdas nebus ryškus ir kokybiškas. Dėl to dronose naudojamas specialus judesio stabilizavimo prietaisas – gimbalas.

gimbalasVaizdo kameros stabilizatorius (angl. gimbal) tai yra mechaninis vaizdo stabilizavimo įrenginys, kamerą sunjungiantis su dronu. Vaizdo stabilizatorius turi įmontuotą gyrometrą (kai kurie ir akcelerometrą), kuris stengiasi kamerą stabilizuoti ir išlaikyti jos krypti dronui judant.

Vaizdo stabilizatoriai būna 2 ir 3 ašių. 2-jų ašių stabilizatoriai vaizda stabilizuoja 2 ašimis (X ir Y), o trijų ašių X, Y ir Z. Bendru atveju 3 ašių gimbalas vaizdą stabilizuoja geriau, tačiau viskas priklauso nuo poreikių ir pačio stabilizatoriaus kokybės. Todėl sakyti, kad 3-jų ašiu stabliziatorius visada yra geriau už 2-jų yra tas pats, kad sakyti jog automobilis yra geriau už motociklą, dėl to, kad turi daugiau ratų.

Kad įsitikinti stabilizatoriaus nauda, galite peržiūrėti sekanti video, kuriame demonstruojama vaizdo kokybė naudojant 3-jų ir 2-iejų ašių vaizdo stabilizatorius:

Drono skrydžio ir įkrovimo laikas

Laikas, kurį dronas gali išbūti ore su viena pilnai įkrauta baterija yra vadinamas maksimaliu skrydžio laiku. Skydžio laiką įtakoja daug faktorių, tokių kaip drono svoris, skrydžio stilius, drono priedų energijos suvartojimas.
Pavydžiui, sudėtingomis oro salygomis skraidyklė daugiau energijos suvartos dėl dažnų skrydžio trajektorijos korekcijų, variklų galios keitimo, gimbalo darbo. Dronai ore vidutiniškai gali išbūti nuo 5 iki 25 minučių.

Pilnas drono baterijos įkrovimas trunka ilgiau negu jo skrydžio laikas – valanda ir daugiau. Todėl jei aktualu ilgesnis skrydžio laikas, turite pasirūpininti papildomomis baterijomis, kuriomos galėtumėte pakeisti išsekusias, tam kad nereikėtų laukti kol jos pasikraus. Todėl renkantis droną atkreipkite dėmesį ar komplektacijoje yra papildomos baterijos ar jas reikės įsigyti papildomai.

Skrydžio nuotolis

Maksimlus drono skrydžio nuotolis priklauso nuo drono, valdymo pulto parametrų, bei aplinkos sąlygų. Vidutiniškai šis atstumas svyruoja nuo 30 metrų, iki kilometro ar net daugiau.

Valdymo pultas

Drono valdymo pultas siunčia komandas į drono valdymo kontrolerį, kuris koreguodamas drono variklių darba keičia jo judėjimo kryptį.
Valdymo pultas
Dronų valdymo pultai gali būti paprasti, vos dviejų svirčių, bei kompleksiniai, skirti kontruoliuoti ne tik droną bet ir vaizdo kamerą tuo pat metu. Dauguma kokybiškų dronų yra suderinami su universaliais, atskirai įsigijamais, valdymo pultais. Todėl turint kokybišką valdymo pultą, vėliau jį bus galima suderinti su naujai įsigytu dronu.

Fizinis valdymo pultas gali būti ir nereikalingas. Dalis skraidyklių veikia kaip WiFi siųstuvai-imtuvai (hotspot), todėl juos galima prijungti prie paprasčiausio išmanaus telefono ir kontroliuoti naudojant specialias valdymo programėles.

Atsarginės dalys komplekte

Bloga žinia ta, kad skraidantys dronai ankščiau ar vėliau patiria mažesnius ar didesnius susidūrimus su kliūtimis. Tokia rizika ženkliai išauga jei tai jūsų pirmasis pirkinys ir drono valdymo patirties dar neturite.
Gera žinia yra ta, kad dronai gaminami iš lengvų ir smūgiams atsparių medžiagų, tokių kaip anglies pluoštas ar polipropileno putos, o pačios skraidyklės konstrukcijos projektuojamos taip, kad apsaugotų pačius jautriausius komponentus – variklius, radijo ryšio sistemą ir CPU. Todėl nedidelius susidūrimus dronai nesunkiai atlaiko, be didesnių nuostolių. Labiausiai pažeidžiamia dalis yra propeleriai, tačiau jie yra pigiausia ir nesunkiai keičiama drono detalė. Todėl atkreipkite dėmesi ar dronas komplekuojamas su atsarginiais propeleriais. Derėtų atminti, kad dėl stabilumo, pusė drono propelerių sukasi pagal laikrodžio rodyklę, kita pusė – prieš laikrodžio rodyklę. Todėl rūpinantis reikėtų pasirūpinti abiejų sukimosi krypčių propeleriais.

Apibendrinant

Prieš renkantis savo pirmąjį droną turėtumėte įsivardinti, kam jis bus naudojamas – žaidimams ar profesionaliai vaizdinei medžiagai. Kitas ne ką mažiau svarbus faktorius yra jūsų patirtis ir valdymo įgūdžiai. Neturint patirties jau per pirmą skrydį galite netekti kelių šimtų eurų vartės drono. Todėl DJI Phatom gal ir nėra geriausias pasirinkimas būti pirmuoju jūsų dronu, jei dar neturite patirties kaip jį valdyti. Įvertinę šiuos faktorius bei savo biudžetą jau žinosite kokie dronai jums tinkami.

Komentarai

5 Comments on "Kaip pasirinkti tinkamą droną"


Rikiuoti:   Naujausi | Seniausi | Geriausi
Svečias
Depeshas
Prieš 4 metus 2 mėnesius

Sveiki,
Visu pirma, labai malonu kad sukurete tokia svetaine. Aciu kad esate :)
Noreciau paklausti begales dalyku,nes dabar, ipatingai uzsideges isigyti drona.Taigi pirmas klausimas ir butu, dji standard ,kaip naujokui , tiktu ?

Svečias
Jurgita
Prieš 3 metus 6 mėnesius

Sveiki.Vaikas nori drono.Nusiziurejo ,Ghost drone x3.Kokie butu atsiliepimai apie ji?

Svečias
Kunigas
Prieš 3 metus 3 mėnesius

Sceiki noreciau paklausti ar phantom 3 standart gerai valdosi jai vejiota ar lyja

Svečias
Povilas
Prieš 2 metus 10 mėnesius

Sveiki planuoju pirkti drona DJI PHANTOME 4 PRO+ ar vertas jis tų pinigų kaip jo savybės? naudosiu mėgėjiškui filmavimui fotografavimui?

wpDiscuz